ReutersReuters

Alior Bank w nowej strategii założy poprawę wyniku prowizyjnego

Alior Bank ALR w ramach nowej strategii założy poprawę wyniku prowizyjnego, poinformował podczas czwartkowej konferencji wiceprezes kierujący pracami zarządu Zdzisław Wojtera.

"Ambicją zarządu, zwłaszcza w nowej strategii, było to, żebyśmy ten wynik sukcesywnie w kolejnych kwartałach poprawiali" - powiedział wiceprezes.

W trzecim kwartale 2024 roku wynik z tytułu prowizji i opłat banku wzrósł o 20% w ujęciu rocznym do 206,9 miliona złotych.

Wojtera potwierdził, że strategia banku zostanie przedstawiona w styczniu.

"Chcielibyśmy do końca tego roku zakończyć wszystkie prace nad sformułowaniem strategii, i w styczniu przyjąć ją i opublikować dla rynku w styczniu, najpóźniej gdzieś do połowy lutego" - powiedział.

W prezentacji wynikowej za trzeci kwartał 2024 Alior Bank podał, iż spodziewa się, że w 2024 roku koszty ryzyka grupy, z uwzględnieniem zdarzeń niecyklicznych, znajdą się na poziomie około 0,6%.

Przy założeniu braku istotnych zmian makroekonomicznych w najbliższych latach Alior spodziewa się zaś kosztów ryzyka na poziomie 0,8%.

Wcześniej bank przewidywał, że koszty ryzyka w 2024 roku wyniosą około 0,65%.

Po trzech kwartałach 2024 roku koszty ryzyka z uwzględnieniem zdarzeń o charakterze niecyklicznym ukształtowały się na poziomie 0,62%. W samym trzecim kwartale wyniosły 0,92%.

Alior podał, że do zdarzeń niecyklicznych, które miały dotychczas miejsce w 2024 roku, zalicza znaczący zysk ze sprzedaży portfela niepracującego (NPL), czy też pozytywne skutki zakończenia działań restrukturyzacyjnych/windykacyjnych dla kilku istotnych klientów z segmentu klienta biznesowego.

Bank dodał, że do zdarzeń niecyklicznych zaliczył także rezerwę na potencjalne negatywne dla portfela kredytowego skutki zaistniałej powodzi, jak również rozpoznanie kosztów związanych z reklasyfikacją do kategorii „default” istotnego klienta.

W trzecim kwartale zysk netto banku wzrósł o 16,5% rok do roku do 665,9 miliona złotych. Alior podał, że pozytywny wpływ na wynik miało rozwiązanie 24 milionów złotych (brutto) rezerwy na „wakacje kredytowe”.

Wynik okazał się wyższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się, że zysk netto wyniesie 632 miliony złotych.

Wskaźnik marży odsetkowej netto (NIM) w trzecim kwartale wyniósł 6,32% wobec 5,82% w drugim kwartale.

Podczas konferencji wiceprezes Zdzisław Wojtera podkreślił, że Alior Bank planuje w kolejnych kwartałach utrzymywać marżę odsetkową.

"W naszej ocenie jest możliwe utrzymanie marży odsetkowej na poziomie 6% i to będzie nasz wysiłek abyśmy mogli w kolejnych kwartałach wracać do państwa z taką informacją" - powiedział.

Wynik odsetkowy w trzecim kwartale wzrósł o ponad 11% do 1,36 miliarda złotych. Natomiast wolumen uruchomionych kredytów sięgnął 0,6 miliarda złotych i był niższy o blisko 40% w porównaniu z tym samym okresem 2023 roku.

"Stopa okresowo stała dominuje w strukturze nowej sprzedaży kredytów hipotecznych. W trzecim kwartale udział w sprzedaży kredytów hipotecznych z okresowo stałą stopą procentową wynosił około 79% i był o blisko 3 pp. wyższy w porównaniu z drugim kwartałem" - poinformowano w prezentacji.

"Na koniec trzeciego kwartału udział kredytów hipotecznych udzielonych na stałą i okresowo stałą stopę w portfelu kredytów hipotecznych wynosił 33%" - dodano.

Inicie sesión o cree una cuenta gratuita y permanente para leer esta noticia

Más noticias de Reuters

Más noticias