ReutersReuters

Forint słabnie, choć Bank Węgier prawdopodobnie utrzyma stopy proc. 

We wtorek forint osłabiał się przed posiedzeniem węgierskiego banku centralnego, który prawdopodobnie wstrzyma się z obniżką stóp procentowych ze względu na globalną niepewność wywierającą presję na walutę.

Forint EURHUF, który w tym miesiącu osiągnął najniższy poziom od prawie 23 miesięcy - 412,50 za euro, spadał we wtorek przed południem o 0,1% do 407,15 za euro, wytracając wcześniejsze zwyżki.

Forint i inne waluty Europy Środkowej zmagają się z niepewnością związaną z powrotem do władzy Donalda Trumpa w USA i jego skutkami ekonomicznymi i rynkowymi.

W poniedziałek decyzja prezydenta Joe Bidena o zezwoleniu Ukrainie na użycie amerykańskiej broni do ataków na terytorium Rosji przyczyniła się do wzrostu napięć geopolitycznych, które dodatkowo ciążyły aktywom rynków wschodzących.

Forint stracił prawie 3% od czasu ostatniej obniżki stóp procentowych przez węgierski bank centralny (MNB) 24 września. W tym roku stracił około 6% wobec euro, co czyni go najgorzej radzącą sobie walutą regionu.

"Chociaż forint nieco odbił, ostatnie dwa tygodnie pokazały, jak bardzo jest podatny na ataki" – napisali w komentarzu analitycy Commerzbanku w raporcie.

"Pod tym względem MNB powinien dziś wykazać się determinacją, wskazując nawet na ponowne podniesienie stóp procentowych, jeśli będzie to konieczne, aby jasno zasygnalizować rynkowi, że jest gotowy ustabilizować kurs walutowy" - dodał.

Ankietowani przez Reutera analitycy przewidują, że główna stopa Banku Węgier pozostanie na poziomie 6,5%, co jest obecnie najwyższym poziomem w Unii Europejskiej, obok Rumunii.

Bank ma ogłosić swoją decyzję o 14.00, a następnie opublikować komunikat i zorganizować konferencję prasową o 15.00.

Czeska korona EURCZK spadała o 0,1% do 25,322 za euro. Złoty EURPLN tracił 0,5% do 4,3345 za euro.

W Polsce, gdzie – w przeciwieństwie do Węgier czy Czech – stopy procentowe pozostają bez zmian od ponad roku, a Rada Polityki Pieniężnej może zacząć rozmawiać o obniżkach stóp procentowych w marcu.

"Jeżeli rynek zacznie spekulować wokół skali cięć stóp przez RPP w przyszłym roku, to raczej nie będzie to pozytywne dla złotego, gdyby globalne napięcia dalej były widoczne, a dolar pozostawał relatywnie silny" – głosi raport DM BOŚ.

Inicie sesión o cree una cuenta gratuita y permanente para leer esta noticia

Más noticias de Reuters

Más noticias