ReutersReuters

Dolar słabnie po osiągnięciu najwyższego poziomu od 2 tygodni

Dolar nieznacznie słabł w poniedziałek, ale nadal utrzymywał się blisko najwyższego poziomu od prawie dwóch tygodni, a uwaga inwestorów skupia się na raporcie o zatrudnieniu w USA, którego publikacja planowana jest na koniec tygodnia.

Dane o zatrudnieniu w USA, które zostaną opublikowane w piątek, będą miały kluczowe znaczenie po tym, jak prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell zasygnalizował, że dbałość o rynek pracy może mieć priorytet w polityce Fed.

Analitycy sądzą, że dane dotyczące zatrudnienia przesądzą o skali oczekiwanej obniżki stóp procentowych Fed. Rynki od tygodni wyceniają już obniżkę o 25 punktów bazowych.

Dolar umocnił się najbardziej od 20 sierpnia, wspierany przez wzrost rentowności długoterminowych obligacji skarbowych do najwyższego poziomu od połowy sierpnia.

Dane o inflacji wskazywały na mniejszą obniżkę stóp procentowych, a dane o produkcie krajowym brutto pokazały, że gospodarka ma wystarczająco solidne podstawy, aby Rezerwa Federalna mogła łagodzić swoją politykę mniej agresywnie.

Dealerzy obecnie widzą 33% szans na obniżkę stóp procentowych Fed o 50 punktów bazowych w tym miesiącu, a jednocześnie w pełni wyceniają obniżkę o ćwierć punktu. Tydzień wcześniej oczekiwania na większą obniżkę wynosiły 36%.

„Dziś wszystko kręci się wokół danych ekonomicznych” – powiedział Athanasios Vamvakidis, szef globalnej strategii forex w BofA.

„Spodziewamy się osłabienia dolara w drugiej połowie tego roku, ale rynek nie powinien być tym zbyt podekscytowany” – dodał, wyznaczając cel dla euro na poziomie 1,12 dolara.

„Gospodarka USA zwalnia, ale nadal radzi sobie znacznie lepiej niż reszta świata” - ocenił.

Indeks dolara DXY słabł o 0,10% do 101,65, po osiągnięciu 101,79 — poziomu nieobserwowanego od 20 sierpnia.

W ubiegłym tygodniu wskaźnik ten spadł do 100,51 po raz pierwszy od lipca 2023 roku po tym, jak prezes Powell wysłał mocny sygnał, że kampania łagodzenia polityki pieniężnej rozpocznie się na najbliższym posiedzeniu Fed.

Euro EURUSD rosło o 0,2% do 1,1068 dolara, po osiągnięciu poziomu 1,1043 USD, najniższego od 19 sierpnia.

Inwestorów niepokoi wynik wyborów regionalnych w Niemczech, gdzie Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała mocny wynik, wynika z projekcji. Dałoby jej to niespotykaną dotąd władzę, nawet jeśli inne partie z pewnością odmówią wejścia z nią w koalicje.

Niektórzy inwestorzy obawiali się, że impas polityczny w Berlinie i Paryżu może uniemożliwić Europie realizację inicjatyw integracyjnych, które mogłyby pobudzić wzrost gospodarczy i umożliwić UE odgrywanie większej roli w sprawach globalnych.

Rynki pieniężne ograniczyły swoje oczekiwania co do obniżek stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny, gdyż inflacja usług w sierpniu pozostała wysoka, a decydenci ECB nie dali żadnych wskazówek co do dalszego łagodzenia polityki pieniężnej po powszechnie oczekiwanej obniżce stóp procentowych we wrześniu.

Rynek wycenia obniżki stóp procentowych ECB o 59 punktów bazowych do końca roku (EURESTECBM3X4=ICAP) – co oznacza dwa ruchy o 25 punktów bazowych i 36% prawdopodobieństwo trzeciej obniżki – wobec 67 punktów bazowych tuż po publikacji danych o inflacji w Niemczech w zeszłym tygodniu i z 70 punktów bazowych w połowie sierpnia.

ZATRUDNIENIE POZA ROLNICTWEM

Analitycy sądzą, że poniedziałkowe święto w USA może oznaczać słaby początek tygodnia dla dolara, jednak w kolejnych dniach spodziewany jest napływ kolejnych danych makroekonomicznych, których kulminacją będzie publikacja danych o zatrudnieniu poza rolnictwem w piątek.

Ekonomiści ankietowani przez Agencję Reutera przewidują, że w sierpniu w USA powstało 165 tysięcy nowych miejsc pracy, podczas gdy w poprzednim miesiącu liczba ta wyniosła 114 tysięcy.

Analitycy stwierdzili, że dane zbliżone do konsensusu wpisywałyby się w scenariusz miękkiego lądowania i złagodzenia polityki monetarnej przez Fed o 25 punktów bazowych w tym miesiącu.

„Jeśli odczyt będzie na poziomie 100.000 lub poniżej, pojawi sie ryzyko twardego lądowania, a rynek wyceni większe prawdopodobieństwo obniżki stóp o 50 punktów bazowych” – ocenił Vamvakidis z BofA.

Dolar rósł o 0,40% do 146,74 jena USDJPY .

Analitycy uważają, że trudno spodziewać się umocnienia dolara względem jena w momencie, gdy Rezerwa Federalna zamierza obniżyć stopy procentowe.

Inicie sesión o cree una cuenta gratuita y permanente para leer esta noticia