KGHM
Corto

KGHM - Miedziak rozgrzany do czerwoności

Actualizado
KGHM Polska Miedź. Spółka z WIG20 (udział 9,75%), zajmująca się wydobyciem rudy miedzi i innych metali. Grupa produkuje również m.in. złoto, ołów, kwas siarkowy i sól kamienną.

Grupa podała także świetne wyniki za pierwsze półrocze. Z racji na wysokie ceny miedzi nie było to zaskoczeniem dla inwestorów. Czy na wykresie widzimy zwykłą sprzedaż faktów, korektę, czy też po prostu zakończenie fazy dystrybucji o tym postaram się opowiedzieć w dzisiejszej Analizie Technicznej.

Na początku skupmy się na wykresie KGHM w interwale W1
https://www.tradingview.com/x/idqUOG8Q/
Widzimy tutaj, iż KGHM doszedł praktycznie do końca dolnego ograniczenia strefy konsolidacyjnej, w której się porusza. Najniższe poziomy w tej konsolidacji to poziom +/- 166zł, o który boczniak otarł się dwa razy.

Na wykresie głównym, stworzonym w interwale D1 widzimy kilka istotnych rzeczy. Po pierwsze popyt dość szybko jest gaszony przy strefie 195-200 zł nie pozwalając bykom na kontynuację zwyżek. Jednocześnie od końcówki czerwca wolumeny popytowe są znacznie niższe. Widać ewidentnie, że bykom zaczyna brakować siły. Kurs poruszał się w kanałach krótkoterminowych wzrostów i spadków. W dniu dzisiejszym nastąpiło mocne wybicie z utworzonego wcześniej małego kanału (fioletowy)

Profil wolumenu: Profil wolumenu pokazuje, iż do najmocniejszych wymian dochodziło w strefie 187,50zł. Poziom ten z punktu widzenia profilu wolumenu jest wsparciem, które zostało tu już porzucone w dniu dzisiejszym tj. 18.08.2021 i kurs zatrzymał się w strefie nie mocnego wsparcia wynikajacego z ostatniego dołka na poziomie 176-178zł (delikatna różnica wynikająca z knotów - strefa)
Z perspektywy profilu wolumeny warto także zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną rzecz. Kolejne istotne wsparcie znajduje się dopiero na okoliczach 140zł. Jest to też górka z lipca-września 2020, a także poziom Fibo 0,50.

Formacje świecowe: W dniu dzisiejszym mieliśmy do czynienia z czarną świecą marubozu. Z reguły jest to świeca w kontynuacji trendu w krótkoterminowym trendzie. W tym wypadku krótkoterminowy trend jest spadkowy. W literaturze są też przypadki gdzie świeca ta występuje jako formacja wyczerpania, jednak tu pozostawiam pole do własnych przemyśleń i analiz, gdyż nie mam doświadczenia.

Układ śrenich: Do tej analizy wybrałem mój zestaw średnich MA50, EMA144 i MA200. Ale zwróciłem uwagę że wiele osób obserwuje KGHM bazie EMA200.
Z perspektywy średnich najważniejsze co widzimy to krzyż śmierci MA200/50, czyli przecięcie średniej MA50 od góry w MA200.
https://www.tradingview.com/x/zEC1tCyF/
I o ile formację taką udałoby się zanegować ponownym wyjściem w górę, o tyle moc jej sprawcza z moich obserwacji jest dość spora. Warto tu odnotować także, że poprzedni kontakt tych średnich był w formacji złotego krzyża miał miejsce 2 lipca 2020 czyli zaraz po wyjściu z dołka covidowego. Od tamtej pory średnie dzieliła odległość typowa dla mocnych trendów wzrostowych. I o ile MA50 kręciła wokół ceny o tyle MA200 dotknęła świec dopiero na początku tego lata. Obie średnie w tym układzie (nad ceną) stanowić będą teraz opór.

Oscylarory: Oscylatory znajdują się w drodze do niższych poziomów zgodnie z ceną kierują się do poziomu wyprzedania.

Super Trend: W dniu dzisiejszym wygenerował się także sygnał Sell na wskaźniku Super Trend. Ten wskaźnik jak pisałem we wcześniejszych moich analizach ładnie odwzorowuje zachowania.
https://www.tradingview.com/x/5NNPGNPt/

Podobnie zachowuje się także używana przeze mnie wstęga BB, która poniżej ma kolorową średnią EMA200 która dziś zaświeciła się na czerwono z racji na kontakt ze świecą. UWAGA! Samo potwierdzenie obu tych wskaźników oczywiście nastąpi dopiero w przyszłości, ciężko jest po jednym dniu wyrokować ruch na południe.
https://www.tradingview.com/x/N0p0bvSI/

Jeśli scenariusz negatywny potwierdziłby się, to prawdopodobnym miejscem zejścia ceny byłoby poziom z zakresu dołków z konsolidacji (ok 166zł), a Fibo 0,382 (161,25). Tam też zaznaczyłem roboczo zielony prostokąt oraz literę C? symbolizującą ewentualny zakres fali korekcyjnej BC. Jak wspomniałem powyżej kolejne istotne wsparcie mamy dopiero na poziomie Fibo 0,50, szczytów historycznych oraz profilu wolumenu ulokowane w strefie +/- 140,00 pln. Byłby to najczarniejszy scenariusz jaki widzę w tej chwili.

Korelacja z miedzią: Ostatnia i najistotniejsza moim zdaniem rzecz, która pozwala wysnuć nieco niedźwiedzi scenariusz techniczny to korelacja z miedzią. Wiadomo że korelacja ta występuje i z punktu widzenia fundamentów jest to oczywiste.
*Tu mała adnotacja, będę posługiwał się pierwszym z brzegu kontraktem na miedź dostępnym w TradingView. Mogą być minimalne różnice wskaźników oraz świec gdy stosuje się dany kontrakt surowcowy. Dla samej korelacji i tego co zamieszczę poniżej nie ma to jednak znaczenia.

https://www.tradingview.com/x/JWE5owoZ/
Na pierwszy rzut oka widzimy, że miedź spada i KGHM spada. Ale przyjrzyjmy się wykresowi miedzi dokładniej...

https://www.tradingview.com/x/EaIgBpgz/
I to by było na tyle.

Pomysł na Trading View zapisuję jako Short już w tej chwili, choć wiadomo, że potrzeba jeszcze obserwacji i potwierdzeń. Na tą chwilę nic nie jest pewne. Za jakiś czas przekonamy się, czy słusznie zapisałem ten pomysł.

--------------
Analiza techniczna nie stanowi Rekomendacji inwestycyjnej. Starałem się ją przygotować najlepiej jak umiem na dany moment, ale może zawierać błędy. Stanowi wyłącznie subiektywny, szkoleniowy pogląd autora tekstu oparty na powszechnie występującej literaturze. Autor nie ponosi odpowiedzialności za dokonywanie inwestycji na podstawie tej prezentacji.


Nota
Osiągnięto punkt C. Realne jest odbicie w kierunku 166-175, jednak proszę pamiętać że jest to trend spadkowy. Zaś na średnich wygenerował się krzyż śmierci MA50/200.
Docelowym punktem wciąż jest dla mnie poziom 140zł.
Technical IndicatorskghmTrend AnalysisWave AnalysisWIG 20

También en:

Exención de responsabilidad